5.Sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Günlük Plan - 10. Hafta
5.sınıf Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi 10. Hafta
günlük planı indir 10. HAFTA
: İnternet Adresleri ve Arama Motorları
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
5.SINIF Bilişim Teknolojileri ve Yazılım DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Bilişim Teknolojileri ve Yazılım
Sınıf: 5.Sınıf
Hafta: 10. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: BT.5.3. İLETİŞİM, ARAŞTIRMA VE İŞ BİRLİĞİ
Alt Öğrenme Alanı-Konu: İnternet Adresleri ve Arama Motorları
Süre: 2 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler internet adreslerinin oluşumunu ve yapısını anlayacaklar. Web tarayıcısı kavramını açıklayacaklar ve tarayıcıyı kullanacaklar. Basit düzeyde araştırma yapmak için arama motorlarını kullanacaklar. Ulaştıkları bilginin doğruluğunu farklı kaynaklardan sorgulayacaklar. Ulaştıkları bilgiyi kaynak göstererek düzenleyecekler. EBA kullanılarak yapılabilecekleri açıklayacaklar.
Öğretim Yöntemleri: Beyin fırtınası Göster-yap Tartışma İşbirlikli öğrenme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Bilgisayarlar İnternet bağlantısı Web tarayıcısı (örn. Google Chrome) Arama motorları (örn. Google, Bing) Ders kitabı EBA
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilerin Aktif Edilmesi ve Giriş (15 dakika) Öğrencilere internet hakkında bir beyin fırtınası yaptırarak mevcut bilgilerini harekete geçirin. "Internet adresleri" kavramını tanıtın ve öğrencilerden bildiklerini paylaşmalarını isteyin. 2. İnternet Adreslerinin Oluşumu ve Yapısı (30 dakika) Bir web sitesinin adresinden (örn. www.google.com) oluşan bölümleri açıklayın: protokol, etki alanı adı ve üst düzey etki alanı. Farklı etki alanı adları türlerini (örn. .com, .org, .edu) tanıtın. 3. Web Tarayıcıları (15 dakika) Web tarayıcısı kavramını açıklayın ve öğrencilere bir tarayıcının nasıl kullanılacağını gösterin. Açık sekmeler, adres çubuğu ve yer imleri çubuğu gibi tarayıcının temel bileşenlerini tanıtın. 4. Arama Motorları (30 dakika) Arama motorlarının nasıl çalıştığını açıklayın. Öğrencilere popüler arama motorlarını (örn. Google, Bing) tanıtın ve basit bir arama yapmalarını sağlayarak onlara nasıl kullanılacağını gösterin. Arama sonuçlarını filtrelemenin önemini vurgulayın. 5. Bilgi Doğrulama ve Kaynak Gösterme (15 dakika) Öğrencilere ulaştıkları bilgilerin doğruluğunu farklı kaynaklardan sorgulamanın önemini açıklayın. Kaynakları uygun şekilde göstermeyi tartışın ve öğrencilere kaynak göstermenin çeşitli yollarını gösterin. 6. EBA'yı Kullanma (15 dakika) EBA'yı öğrencilere tanıtarak platformun kullanımını gösterin. Öğrencilerin EBA'da araştırmalar yapmasına ve bilgi bulmasına izin verin.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin internet adreslerinin oluşumunu ve yapısını anladıklarını kontrol etmek için kısa bir sınav yapın. Öğrencilerin basit bir araştırma yaparak bilgileri kaynak göstererek düzenlemelerini sağlayan bir çalışma yaptırın. Öğrencilerin ölçme değerlendirme sonuçlarını gözden geçirin ve gerekirse ek destek sağlayın.
..................... Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Öğretmeni