10.sınıf Arapça dersi 3. Hafta
günlük planı indir 3. HAFTA
: Arap Yarımadası ve Körfez Bölgesi
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 3. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: LİSEYE MERHABA
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Arap Yarımadası ve Körfez Bölgesi
Süre: 3 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler Arap Yarımadası'nın ve Körfez Bölgesi'nin coğrafi özelliklerini öğrenir. Öğrenciler Arap Yarımadası ve Körfez Bölgesi ülkelerinin endüstriyel ve gelişmekte olan ülkeler olarak sınıflandırılmalarını anlar. Öğrenciler "25-29 Eylül" tarihini Arapça olarak ifade etmeyi öğrenir. Öğrenciler "ما جنسیتّك؟ /... ھم/ ...ھنّ" kalıbını kullanarak Arapça'da cinsiyet ifade etmeyi öğrenir. Öğrenciler "اشتھرتْ ب... / تشتھر ب..." kalıbını kullanarak Arapça'da meşhur olmak ifadesini öğrenir. Öğrenciler "بماذا اشتھرتْ ...؟ / بجمال طبیعتھا" kalıbını kullanarak Arapça'da bir şeyin neyle meşhur olduğunu ifade etmeyi öğrenir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Tartışma Görevlendirme
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Beyaz tahta Markörler EBA İnteraktif Tahta
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Ders Saati: Giriş: Öğrencilere Arap Yarımadası ve Körfez Bölgesi'nin dünyadaki konumu ve önemi hakkında ön bilgi verilir. Arap Yarımadası'nın coğrafi özellikleri (konum, şekil, boyut) işlenir. Körfez Bölgesi'nin coğrafi özellikleri (konum, şekil, boyut) işlenir. Arap Yarımadası ve Körfez Bölgesi ülkeleri haritada gösterilir. 2. Ders Saati: Arap Yarımadası ve Körfez Bölgesi ülkelerinin endüstriyel ve gelişmekte olan ülkeler olarak sınıflandırılması ele alınır. "25-29 Eylül" tarihini Arapça olarak ifade etme alıştırmaları yapılır. "ما جنسیتّك؟ /... ھم/ ...ھنّ" kalıbı kullanılarak cinsiyet ifade etme alıştırmaları yapılır. 3. Ders Saati: "اشتھرتْ ب... / تشتھر ب..." kalıbı kullanılarak meşhur olmak ifadesi alıştırmaları yapılır. "بماذا اشتھرتْ ...؟ / بجمال طبیعتھا" kalıbı kullanılarak bir şeyin neyle meşhur olduğunu ifade etme alıştırmaları yapılır. Ders tekrarı ve ödevlendirme yapılır.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin Arap Yarımadası ve Körfez Bölgesi'nin coğrafi özelliklerini bildikleri kısa cevaplı sorular ile değerlendirilir. Öğrencilerin "25-29 Eylül" tarihini Arapça olarak ifade ettikleri bir alıştırma ile değerlendirilir. Öğrencilerin "ما جنسیتّك؟ /... ھم/ ...ھنّ" kalıbını kullanarak cinsiyet ifade ettikleri bir alıştırma ile değerlendirilir. Öğrencilerin "اشتھرتْ ب... / تشتھر ب..." kalıbını kullanarak meşhur olmak ifadesini kullandıkları bir alıştırma ile değerlendirilir. Öğrencilerin "بماذا اشتھرتْ ...؟ / بجمال طبیعتھا" kalıbını kullanarak bir şeyin neyle meşhur olduğunu ifade ettikleri bir alıştırma ile değerlendirilir.