10.sınıf Arapça dersi 25.Hafta
günlük planı indir 25.HAFTA
: Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Ahlakı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 25.Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Örnek Şahsiyetler
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Ahlakı
Süre: 3
BÖLÜM II
Kazanımlar: Dinleme - Anlama A10.5.DA1- Dinlediği metinde geçen ilgili kavramların anlamlarını tahmin etmek. A10.5.DA2- Dinledikleri ifadeleri duyduğu şekliyle seslendirmek. A10.5.DA3- Metinde anlatılan yeri, kişiyi, zamanı belirlemek. A10.5.DA4- Sebep-sonuç ilişkisini belirlemek. Konuşma A10.5.K1- Hz. Muhammed (s.a.v.)'i kısa cümlelerle tanımak. A10.5.K2- Zaman ifadelerini kullanmak. A10.5.K3- Görsel sunum yapmak. A10.5.K4- Açık ve net konuşmayı tamamlamak. A10.5.K5- Ayet ve hadisleri tekrar etmek. Okuma A10.5.O1- Okuduğu metinde geçen kavramların anlamlarını tahmin etmek. A10.5.O2- Zaman ifadelerini belirlemek. A10.5.O3- Sorulara cevap vermek. A10.5.O4- Ayet ve hadisleri ayırmak.
Öğretim Yöntemleri: Örneklendirme Yöntemi Tartışma Yöntemi Görsel Destekli Yöntem
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ayet ve hadis metinleri Tahta veya akıllı tahta Kitap
Öğrenme Öğretme Süreci:
Giriş "Örnek Şahsiyetler" temasına değinin ve Hz. Muhammed (s.a.v.)'in bu tema içindeki önemini vurglayın. Dinleme - Anlama "Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Özellikleri" başlıklı bir metin okuyun veya dinletin. Öğrencilerin metinde geçen kavramları görseller yardımıyla tahmin etmesini sağlayın. Metinde geçen zaman ifadelerini daire içine alın veya altını çizin. Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ahlakına ilişkin ifadeleri duyduğu şekliyle öğrencilere tekrar ettirin. Konuşma Öğrencilerden Hz. Muhammed (s.a.v.)'in üstün ahlak özelliklerini sıralamalarını isteyin. Öğrencilerin kullandığı zaman ifadelerine dikkat edin ve gerektiğinde düzeltin. Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ahlakını anlatan görseller kullanarak sunum yapmalarını sağlayın. Okuma "Hz. Muhammed (s.a.v.)'in Hayatı" başlıklı bir metin dağıtın. Öğrencilerin metinde geçen kavramların anlamlarını tahmin etmesini sağlayan sorular sorarak metni rehberli okuma yöntemi ile okuyun. Metinde geçen zaman ifadelerini belirleyin. Metindeki ayet ve hadisleri diğer ifadelerden ayırın.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ahlakını tanımlayan kısa bir yazı yazmalarını isteyin. Öğrencilerin yazdığı yazılardaki dil bilgisi ve anlatım becerilerini değerlendirin. Konuyla ilgili ek sorular sorarak öğrencilerin konuyu ne kadar anladıklarını test edin.