10.sınıf Arapça dersi 20. Hafta
günlük planı indir 20. HAFTA
: Seyahat Düzenlemeleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
10.SINIF Arapça DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Arapça
Sınıf: 10.Sınıf
Hafta: 20. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Sosyal Hayatımız
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Seyahat Düzenlemeleri
Süre: 3 ders saati
BÖLÜM II
Kazanımlar: İletişimsel Hedef: Seyahat düzenlemeleri ile ilgili sohbetlerde etkin bir şekilde iletişim kurabilme. Dilbilgisi Hedef: "(رأيتُ – رأیْتمُ – رأیتنُّ – ھناك...)", "(قام ب ... / تمّ .../ عند الوصول...)" ve "(عندما .../ من فضلك / لو سمحت / إضافة إلى ...)" dilbilgisi yapılarını kullanabilme. Kelime Hedef: "مسافرون الى ... - مسافرات الى ... / ذاھبون إلى ... – ذاھبات إلى ... / قادمون من ... / قادمات من ...", "مشھورة ب... / جواز السّ فر / تذكرة / تأشیرة / ضیف / سائح" ve "تصویر ... - إلتقاط الصوّر" kelimelerini edinebilme.
Öğretim Yöntemleri: Örnekler üzerinde tartışma Rol yapma oyunları Video ve resimlerden yararlanma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Akıllı tahta Seyahat düzenlemeleri içeren video ve resimler Seyahat broşürleri Beyaz tahta veya flip chart
Öğrenme Öğretme Süreci:
Önceki derste öğretilen dilbilgisi yapıları gözden geçirilerek sohbet başlatılır. "Seyahat Düzenlemeleri" konusuna giriş yapılır. "(رأيتُ – رأیْتمُ – رأیتنُّ – ھناك...)" dilbilgisi yapısı anlatılır ve örneklerle pekiştirilir. Seyahat broşürleri üzerine tartışma yapılır ve öğrencilerden duydukları yerleri anlatmaları istenir. "مسافرون الى ... - مسافرات الى ... / ذاھبون إلى ... – ذاھبات إلى ... / قادمون من ... / قادمات من ..." kelimeleri tanıtılır. "(قام ب ... / تمّ .../ عند الوصول...)" dilbilgisi yapısı anlatılır. Rol yapma oyunlarında öğrenciler seyahat görevlileri ve turistler olarak etkileşim kurarak bu yapıyı kullanırlar. "(عندما .../ من فضلك / لو سمحت / إضافة إلى ...)" ifadeleri tartışılır. "مشھورة ب... / جواز السّ فر / تذكرة / تأشیرة / ضیف / سائح" kelimeleri tanıtılır. "تصویر ... - إلتقاط الصوّر" kelimeleri anlatılarak video ve resimler üzerinde örnekler gösterilir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerden seyahat deneyimlerini anlatan kısa bir konuşma hazırlamaları istenir. Konuşmalarda öğretilen dilbilgisi yapıları ve kelimelerin doğru kullanımı değerlendirilir. Öğrencilerin rol yapma oyunlarındaki performansları gözlemlenir.