12.Sınıf Temel Dinî Bilgiler Dersi Günlük Plan - 30. Hafta
12.sınıf Temel Dinî Bilgiler dersi 30. Hafta
günlük planı indir 30. HAFTA
: Haccın Yapılışı
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Temel Dinî Bilgiler DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Temel Dinî Bilgiler
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 30. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Hac ve Kurban
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Haccın Yapılışı
Süre: 2 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrenciler, Haccın rükünlerini ve vaciplerini açıklar. Öğrenciler, Haccın yapılış sırasını ve uygulama şeklini anlar. Öğrenciler, hac ibadetiyle ilgili Şafi mezhebinin görüşlerini öğrenir.
Öğretim Yöntemleri: Anlatım Soru-Cevap Aktif Gösterim Uygulama Grup Çalışması
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Ders kitabı Beyaz tahta veya akıllı tahta Hacla ilgili görseller veya videolar
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Önceki derste işlenen konunun kısa bir özeti yapılarak derse giriş yapılır. 2. Haccın ibadetin tanımı ve önemi üzerinde durulur. 3. Haccın rükünleri ve vacipleri anlatılır. 4. Haccın farzları şu şekilde sıralanır: İhram giymek Kâbe'yi tavaf etmek Safa ile Merve arasında sa'y yapmak Arafat'ta vakfeye durmak Müzdelife'de vakfeye durmak Minâ'da taş atmak Kurban kesmek İhramdan çıkmak (tahallül) 5. Haccın yapılış sırası ve uygulama şekli anlatılır. 6. Haccın Şafi mezhebindeki uygulamalarına değinilir. 7. Öğrencilere hac ibadetiyle ilgili metinler okutturulur. 8. Öğrencilerle Haccın önemi ve ibadetin pratik uygulaması üzerine soru-cevap çalışması yapılır. 9. Öğrencilere hac ibadetiyle ilgili aktif gösterimler yaptırılır (örneğin, tavafın nasıl yapılacağının canlandırılması). 10. Dersin sonunda öğrencilerden Haccın rükünleri ve vacipleri ile yapılış sırasını içeren bir özet çıkarmaları istenir.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: Öğrencilerin derse katılımı ve soru-cevap performansları gözlemlenir. Öğrencilerin özetleri toplanarak hac ibadeti hakkındaki bilgi düzeyleri değerlendirilir. Öğrencilere yazılı bir sınav yapılarak Haccın rükünleri, vacipleri ve yapılış sırası hakkında bilgi düzeyleri test edilir.
..................... Temel Dinî Bilgiler Öğretmeni