12.Sınıf Girişimcilik Dersi Günlük Plan - 12. Hafta
12.sınıf Girişimcilik dersi 12. Hafta
günlük planı indir 12. HAFTA
: Girişimcide Bulunması Gereken Kişilik Özellikleri
2024-2025 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……………………………………
12.SINIF Girişimcilik DERSİ GÜNLÜK PLAN
BÖLÜM I
Ders: Girişimcilik
Sınıf: 12.Sınıf
Hafta: 12. Hafta
Öğrenme Alanı-Ünite: Girişimci ve Başarılı Girişimcilerin Özellikleri
Alt Öğrenme Alanı-Konu: Girişimcide Bulunması Gereken Kişilik Özellikleri
Süre: 1 saat
BÖLÜM II
Kazanımlar: Öğrencilerin girişimcilerde bulunması gereken kişilik özelliklerini belirtebilmelerini sağlamak. Öğrencilerin kendi kişilik özelliklerini girişimci kişilik özellikleriyle karşılaştırabilmelerini sağlamak.
Öğretim Yöntemleri: Beyin fırtınası Anketteme Tartışma
Araç-Gereçler ve Kaynaklar: Tahta veya flip chart "Ben Girişimci miyim?" anketi Psikoloji ders kitabının ilgili bölümleri (okulda mevcutsa)
Öğrenme Öğretme Süreci:
1. Öğrencilere girişimcilerde bulunması gereken kişilik ve davranış özelliklerinin neler olabileceği hakkında sorular yöneltilerek beyin fırtınası yapılır. 2. Alınan yanıtlar tahtaya veya flip charta sıralanır. 3. Yanıtlar üzerinde tartışılır ve girişimcilerde bulunması gereken kişilik özellikleri şu şekilde toparlanır: Risk almaya isteklilik Yenilikçilik Tutku ve azim Liderlik ve iletişim becerileri Dürüstlük ve güvenilirlik Başarıyı arzulama 4. "Ben Girişimci miyim?" anketi dağıtılır ve öğrencilere bu anketleri doldurmaları için zaman verilir. 5. Anketteki sorular, girişimci kişilik özelliklerinin varlığı veya yokluğunu değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. 6. Anketteki sonuçlar toplanır ve (okulda mevcutsa) psikolojik danışman ve rehberlik uzmanı ile birlikte değerlendirilir. 7. Öğrenciler, kendi kişilik özelliklerini girişimci kişilik özellikleriyle karşılaştırarak kendilerinde hangi özelliklerin güçlü, hangi özelliklerin ise geliştirilmesi gereken olduğunu belirlerler.
BÖLÜM III
Ölçme Değerlendirme: "Ben Girişimci miyim?" anketi sonuçları, öğrencilerin girişimci kişilik özelliklerinin varlığını veya yokluğunu belirlemek için kullanılır. Öğrencilerin kendi kişilik özelliklerini girişimci kişilik özellikleriyle karşılaştırdıkları çalışmalar da ölçme ve değerlendirme amacıyla kullanılır.